ÁrnyasnetÁrnyas ÓvodaAktualitások → Tavaszfürkésző Madárovi

Tavaszfürkésző Madárovi

Hamarosan a nyár következik a természet rendjében, de egy tavasz végi fürkészésre boldogan indultak el az Árnyas óvodásai a Madárovi természetbúvárának, Barna bácsinak irányításával. Úti céljuk a közeli kedvelt kirándulóhely, a Margita volt, ahonnan páratlan kilátás nyílik Veresegyházra...


Akárhányszor megy ki oda az ember, mindig lenyűgöző a látvány. A tekintetek és velük együtt a gondolatok messze szárnyalhatnak, ám közelre fókuszálva is számtalan szépséggel ajándékoz meg a természet. Színek, hangok, illatok, fények, lenge érintések...

Tudjátok - e, hogy miért színesek a virágok? - Azért, hogy szebb legyen a világ.
És miért énekelnek a madarak? - Hogy hírül adják, hogy itt a tavasz.
Ezeket a varázsos válaszokat hívta elő Barna bácsi a gyerekekből kérdései kapcsán. S bár szakszerűség szempontjából nem biztos, hogy ezeket a feleleteket várta, de lám, a gyermeki világ tele van költőiséggel, a természet szépségei az ő kis lelküket is megcsiklandozzák.

A most virágzó akác óriási illatos fürtjei is rögtön elcsábították a gyerekeket! A természet asztaláról érkező kóstolónak ki bírna ellenállni? Valószínű a zöld rózsabogárnak sem sikerült, a sok virágpor az egész testét sárgára festette.
Illatával hívogatott a kakukkfű is, melynek jellegzetes íze, aromája és hatóanyagai hasznossá teszik úgy a konyhában, mint a gyógyászatban. De most virít a zsálya, a csipkebogyó és a lándzsás útifű is, melyek szintén sokak számára ismert és alkalmazott növények.


A méhek, hangyák, tücskök, bogarak is mind teszik a dolgukat, de a tetvek sem tétlenkednek.

Fény derült egy igen fontos szimbiózisra, amit a gyerekek maguk is jól megfigyelhettek. A hangyák a növényeken akkor jelennek meg, ha azokon levéltetvek is vannak, melyek károsítják, szívogatják a leveleket. A hangyák a tetvek után erednek és ahelyett, hogy azokat fogyasztanák el, inkább masszírozzák potrohukat. Ennek hatására a tetvek több mézharmatot választanak ki, amit a hangyák táplálékul használnak fel. A hangyák sokszor testükkel is védik a tetveket, hogy a katicák nehogy megegyék édességforrásukat. Bevallom ez az infó csalódást okozott számomra. Kiskert tulajdonosként több együttműködést várna el az ember ezektől a hangyáktól.

No, ezen felbuzdulva a szajkóról is lehetne mesélni egyet s mást. Például, hogy az apróbb énekesmadarak nemigen kedvelik, mert kirabolja a fészkeket, megeszi a tojásokat és az apró fiókákat.

Bár most a hangya és a szajkó negatív tulajdonságait emeltük ki, de mindketten komoly hasznot is tudnak hajtani a természet körforgásában. Hogy miket, nos legyen ez a házi feladat.

Az időnk ugyanis lejárt, itt az ideje búcsút venni a tavasztól, s készüljünk fel a nyár fogadására. Szerintem az is tartogat sok szépséget és örömet számunkra.


"Nyakunkon a nyár már,
nyomában a játék,
mezőt, hegyet járni
eltökélt a szándék.

A csavargó szélben
táncoljon a labda,
és a játékot mi
nem is hagyjuk abba!

Mert élet a játék,
bár minden nap véges,
legyen az ép testben
lelkünk naptól fényes!"
/Balogh József: Vakáció/

Fotóalbum


Hírlevél feliratkozás
e-mail cím: